info@profitapetovanie.sk
+421 944 416 875

Môj b​log o tapetách

Tu budem postupne pridávať rôzne tipy,  skúsenosti z praxe, zaujímavé poznatky ako aj niečo z mojej práce...

GALÉRIA

Sample text. Click to select the Text Element.

lepenie tapiet

Zrnková stena pod tapetu nie je vhodná

Samotný podklad pod tapetu má kľúčový vplyv na konečný vzhľad a trvanlivosť tapiet. Správna príprava podkladu  zabezpečí, že tapeta bude vynikať svojou krásou a bude dlhodobo odolná. Tu sú niektoré dôležité body, ktoré treba zohľadniť:

Pri tapetovaní je nevyhnutné, aby podklad bol hladký. Zrnkový povrch môže spôsobiť, že tapeta nebude držať rovnomerne a môže sa začať odlupovať. Preto je dôležité, aby podklad bol hladký a bez hrubých nerovností. Vhodné sú sadrokartónové steny alebo vystierkované steny nahladko.

Použitie penetrácie na pripravenie povrchu  pomáha vytvoriť lepšiu priľnavosť pre lepidlo, zabraňuje vsiaknutiu lepidla do podkladu a zvyšuje trvanlivosť tapety.

späť na zoznam článkov
Tapety na stenu

Rozmery fototapety

Pri kúpe alebo výrobe fototapety na mieru treba vždy pridať k rozmeru steny 5-10 cm
na výšku aj širku.Trochu nadbytočného materiálu uľahčuje inštaláciu fototapety. Pomáha to pri presnom umiestnení a prispôsobení tapety na stenu. Aj na pomerne rovnej stene môžu byť drobné nerovnosti a odchýlky  sklonu stropu alebo sklonu vedľajšej steny. Pridaním rezervy umožňujete prispôsobenie fototapety tak, aby zakryla tieto nedokonalosti.

späť na zoznam článkov
vliesová tapeta

Spotreba tapiet

Tapeta sa nikdy nekupuje na m2 ktoré sú uvedené na balení. Spotrebu roliek treba vždy prerátať na jednotlivé pásy. S výpočtom Vám rád pomôžem v rámci môjho poradenstva ZDARMA.

Ak si to chcete ale vypočítať sami, nech sa páči malá pomôcka. V tom prípade budete potrebovať  nasledujúci vzorec:  (šírka steny + opakovanie) x výška steny = X m2 Výsledok zaokrúhlime nahor na celé čísla.
Štandardná tapetová rola vyrobená v Európe má rozmer 10,05 mx 0,53 m, čo počítame ako 5m2.
Výpočet ešte pokračuje – vydelíte plochu steny plochou tapety:  X : 5 = Y
Y zaokrúhlime nahor na celé čísla a vyjde vám požadovaný počet rolí.
Všetky operácie treba počítať v rovnakých jednotkách, ideálne v metroch.  "Opakovaním" je myslené číslo, ktoré nájdete na etikete tapetovej role ako "repeat", alebo "rapport." Označuje dĺžku, teda interval, po ktorom sa vzor tapety opakuje. Tento interval treba rešpektovať a jednotlivé pruhy k sebe zosadiť tak, aby vzor plynule nadväzoval. 

Kontrolu správnosti výpočtu potom môžete vykonať takto: Ak je výška vašej steny medzi 2,70 a 2,80 m, buďte si istí, že pri rozmere tapiet 10,05 x 53 cm vytapetujete z jednej role 3 pruhy. Teda 159 cm šírky. A aká šírka vašej steny? Počet rolí už teraz ľahko spočítate.  Napríklad Stena má šírku 3,40 m a výšku 2,80 m
Repeat tapety je 0,2m

(3,45 + 0,2) x 2,8 = 10,22m2 / zaokrúhlime na 11
11 : 5 = 2,2 / zaokrúhlime na 3
Budete teda potrebovať 3 role.

späť na zoznam článkov
moderné tapety na stenu

Vetranie a tapetovanie

Počas tapetovania sa nesmie vetrať ani mať zapnutú klimatizáciu.Toto treba dodržať ešte 12 hodín po ukončení tapetovania. Prievan alebo rýchle kolísanie teploty môžu zapríčiniť vznik špár v spojoch alebo jej zvráskavenie.

späť na zoznam článkov
tapety na stenu

Údržba a starostlivosť o tapety

Tapety a fototapety bývajú označené symbolmi, ktoré vás informujú o ich umývateľnosti. Poskytnú vám tak dôležité informácie o tom, ako postupovať v prípade ich znečistenia.Na čistenie nepoužívajte prostriedky obsahujúce bielidlá alebo abrazíva. Väčšinu škvŕn možno odstrániť ​neagresívnym čistiacim prostriedkkom alebo dokonca iba navlhčenou handričkou
v destilovanej vode.

Ako postupovať pri čistení rôznych druhov tapiet?
Ako sa správne starať o tapety z papiera, vliesu alebo vinylu? Odlišné materiály vyžadujú odlišný prístup nielen pri lepení tapiet na stenu, ale aj pri následnej starostlivosti o ne. Aké sú teda správne postupy pri starostlivosti o fototapety a tapety?

Papierové tapety: Patria k najmenej odolným tapetám, preto je potrebné s nimi zaobchádzať veľmi opatrne. Ak dôjde k znečisteniu tekutinou, snažte sa škvrnu čo najskôr vytupovať (nikdy ju netrite suchou handričkou alebo hubou) a postupujte pri tom vždy od kraja ku stredu. Menšie škvrny možno opatrne vyčistiť kresliarskou gumou.

Vliesové tapety: Odporúča sa odstrániť znečistenie čo najskôr tupovaním od kraja ku stredu. Možno použiť aj slabý roztok saponátu. Vyvarujte sa premočeniu tapety, ktoré by mohlo spôsobiť degradáciu farby alebo štruktúry. Aj v tomto prípade možno na čistenie tapiet použiť kresliarskú gumu.

Vinylové tapety: Ich povrch je veľmi odolný voči mechanickému poškodeniu aj vlhkosti (symbol troch vlniek a kefy). Pokiaľ dôjde k znečisteniu povrchu, možno ho bez problémov utrieť. Ak na povrchu zostanú škvrny, vezmite si na pomoc vlhkú handričku alebo špongiu, mäkkú kefku a slabý mydlový roztok.

Odstraňovanie prachu z tapiet.
Pri čistení prachu z tapiet nie je potrebné zvlášť zvažovať ich materiál. Môžete použiť prachovku z mikrovlákna, ktorú pripevníte napríklad k teleskopickej tyči. Prach stierajte zhora nadol dlhými ťahmi. V prípade menej odolných tapiet buďte opatrní, aby ste nenarušili ich textúru.

Mastné škvrny sa dajú účinne odstrániť pomocou obyčajného chleba. Vytvorte si pevnú guľôčku z mäkkého cesta zo stredu chleba. S touto guľôčkou postupujte po mastnej škvrne primeranými ťahmi, podobne ako pri gumovaní na papieri. Postup opakujte podľa potreby s ďalšími guľôčkami.

späť na zoznam článkov